Saeed Ahmadian Official Website
روزنامه نگار ورزشی
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۰

۷ ماه انتظار دراگان اسکوچیچ برای رونمایی از شاگردانش که کرونا آن را مرتب عقب می‌اندازد

حسرت به دل!

در حالی هفت ماه از انتخـــاب اســکوچیچ به‌عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال می‌گذرد که با توجه به شیوع کرونا و لغو بازی‌های ملی، شمارش معکوس برای رونمایی از تیم دراگان هنوز به پایان نرسیده است.

حسرت به دل!

سعید احمدیان/ روزنامه جوان- اگر کرونا نبود و همه چیز عادی پیش می‌رفت، این روز‌ها اسکوچیچ در صورت گذر تیم ملی فوتبال از دو بازی سخت دور برگشت که قرار بود خرداد‌ماه امسال برگزار شود، باید برنامه‌هایش را برای حضور تیم ملی کشورمان در مرحله دوم و نهایی تیم انتخابی جام جهانی قطر آماده می‌کرد. یک ویروس، اما همه چیز را به‌هم ریخت تا دراگان که باید تا امروز حداقل چهار بازی رسمی روی نیمکت تیم ملی فوتبال می‌نشست، هفت ماه پس از اینکه زیر قراردادش با تیم ملی را امضا کرد و جانشین ویلموتس شد، همچنان در حسرت نشستن برای اولین بار روی نیمکت ایران باشد. وضعیتی که سبب شده اعتراف کند که طاقتش از این وضعیت طاق شده، اما کاری از دستش بر‌نمی‌آید و همچنان باید به انتظار بنشیند. مانند بسیاری از هم‌صنفان خود در بیشتر کشور‌های جهان تا او در یک برنامه تکراری بیشتر روز‌ها در اتاق کارش برنامه‌هایی را که برای شاگردانش در نظر گرفته، مرور کند.

کابوس کرونا برای اسکوچیچ

اسکوچیچ شاید یکی از بدشانس‌ترین مربیان تیم‌های ملی دنیا باشد، مربی‌ای که تنها کمتر از دو هفته پس از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی، کرونا همه برنامه‌هایش را به‌هم ریخت. ۱۷ بهمن‌ماه سال گذشته وقتی اسکوچیچ به عنوان جانشین مارک ویلموتس معرفی شد، فرصت زیادی تا اولین بازی نداشت و در کمتر از ۴۵ روز باید تیمی را که مدنظرش بود راهی میدان می‌کرد. طبق برنامه هفتم و دوازدهم فروردین‌ماه تیم کشورمان در آغاز دور برگشت انتخابی جام جهانی باید به مصاف هنگ‌کنگ و کامبوج می‌رفت و پس از آن در خرداد ۹۹ در دو بازی حساس برابر بحرین و عراق قرار می‌گرفت، به خصوص که با نتایج ضعیف با ویلموتس که حاصل آن دو باخت و دو برد بود، صعود ایران از همین ابتدای راه به جام جهانی قطر سخت شده است.

با این حال اسفند گذشته و در حالی که ویروس کرونا به سرعت در سطح جهان در حال شیوع بود، رقابت‌های فوتبال انتخابی جام جهانی هم مانند خیلی از مسابقات ورزشی کنسل شد و با لغو بازی‌های تیم ملی در فروردین و خرداد، اسکوچیچ هم خانه‌نشین شد. پس از فروکش کردن کرونا در اردیبهشت‌ماه، کنفدراسیون فوتبال آسیا با هماهنگی فیفا، مهر و آبان را به عنوان تاریخ جدید رقابت‌های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا اعلام کرد. اسکوچیچ هم طبق برنامه‌ای که فدراسیون فوتبال داده بود، خواهان آغاز اردوی تیم ملی از شهریور و برگزاری دو بازی دوستانه در فیفادی‌های سپتامبر شد تا تیم ملی برای بازی دور برگشت انتخابی جام جهانی آماده شود و او هم بتواند سرانجام پس از شش ماه شاگردانش را تمرین دهد و آن‌ها را در بازی‌های تدارکاتی هم محک بزند. ازبکستان و سوریه دو تیمی بودند که گفته شد قرار است تیم ملی کشورمان شهریورماه برابر آن‌ها به میدان برود.

اوج‌گیری دوباره کرونا، اما باز هم برنامه‌های اسکوچیچ را به‌هم ریخت. فیفا پس از اینکه بازی‌های انتخابی جام جهانی را از مهر و آبان به سال ۲۰۲۱ منتقل کرد، فیفا‌دی‌های شهریور را هم در منطقه آسیا لغو کرد و به تعویق انداخت تا اسکوچیچ همچنان حسرت به دل بماند که حتی شاگردانش را تمرین دهد. در چنین شرایطی اسکوچیچ که هفته گذشته برای تماشای بازی فینال جام حذفی به مشهد رفته بود، نارضایتی‌اش را از این وضعیت اعلام کرد، اگرچه گفت که همه دنیا با این وضعیت مواجه هستند: «روز‌های سختی است، زیرا به دلیل شیوع کرونا‌ نمی‌توانیم بازی کنیم. البته این مشکل فقط برای ایران نیست، بلکه تمام تیم‌های دنیا با آن درگیر هستند. بی‌صبرانه منتظر برگزاری بازی‌های تدارکاتی هستیم.»

طلسم می‌شکند؟

عدم برگزاری اردو و بازی‌های تیم ملی سبب شده برنامه‌های اسکوچیچ در هفت ماهی که از انتخابش به عنوان تیم ملی می‌گذرد، بیشتر یک برنامه روتین و تکراری باشد. او که تیر‌ماه و پس از شروع دوباره لیگ برتر به تهران برگشته، در دو ماه و نیم گذشته یا در دفتر کارش در کمپ تیم‌های ملی در مجموعه ورزشی آزادی تهران همراه با دستیارانش برنامه‌ها و تاکتیک‌های تیم ملی را مرور می‌کند یا تا هفته پیش که فصل فوتبال باشگاهی به پایان نرسیده بود، هر هفته یکی از بازی‌های لیگ را از نزدیک تماشا می‌کرد.

هرچند که دیگر اسکوچیچ از این وضعیت خسته شده است، اما به نظر می‌رسد قرار است سرانجام طلسم شروع اردو‌ها و تمرین تیم ملی و بازی‌های تدارکاتی در مهرماه شکسته شود. فیفا‌دی‌های شهریور که یک ماه به تعویق افتاد، قرار است مهر برگزار شود و اگر موج سوم کرونا بار دیگر زنگ تعطیلی مسابقات ملی را به صدا درنیاورد، ۱۲ مهر از اولین لیست اسکوچیچ رونمایی می‌شود و اولین اردوی تیم ملی زیر نظر او استارت می‌خورد. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته فدراسیون فوتبال، تیم ملی در این اردو ۱۷ مهر در تاشکند روبه‌روی تیم ملی ازبکستان قرار می‌گیرد، سپس در صورت قطعی شدن برگزاری مسابقه دوم در روز ۲۱ مهر با تیم ملی تاجیکستان دیدار خواهد کرد.

حالا شمارش معکوس برای رونمایی از تیم ملی تحت هدایت اسکوچیچ آغاز شده و اگر باز هم دراگان بدشانس نباشد و کرونا مانع نشود، ۱۷ مهر در تاشکند از تیم ملی جدید رونمایی می‌شود، تیمی که خیلی‌ها منتظرند که ببیند چه تفاوت‌هایی با تیم ویلموتس و حتی کی‌روش خواهد داشت، به‌خصوص که اسکوچیچ گفته است می‌خواهد سبک بازی تیم ملی را تغییر دهد و یک تیم جدید بسازد: «سعی می‌کنم تیم جدیدی بسازم، اما امکان دارد از بازیکنان قدیمی هم استفاده کنیم. در حال حاضر بیشتر تمرکزمان روی تغییر سبک بازی تیم ملی است.»

لینک پی دی اف گزارش در روزنامه جوان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد