Saeed Ahmadian Official Website
روزنامه نگار ورزشی
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷

نگاهی به هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال

جنگ داغ آسیا و سقوط به هفته آخر کشید

نتایج رقم خورده در هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال سبب شد با وجود سقوط شاهین بوشهر، تکلیف دو سهمیه آسیا و دیگر تیم سقوط‌کننده به هفته آخر کشیده شود.

جنگ داغ آسیا و سقوط به هفته آخر کشید

سعید احمدیان/ روزنامه جوان- حال و هوای فوتبال در روز‌های داغ تابستان داغ‌تر از همیشه است. شنبه شب بازی‌های هفته بیست و نهم برگزار شد تا یک هفته دیگر پرونده لیگ برتر بسته شود، رقابت‌هایی که قهرمانی زودهنگام پرسپولیس هم نتوانست هیجان و جذابیت‌هایش را کم کند، به طوری که در فاصله یک هفته تا پایان بازی‌ها، حساسیت‌ها بر سر آسیایی شدن یا سقوط به دسته اول به اوج خود رسیده است.

۴ صندلی آسیایی برای ۲ تیم!

برای اینکه بدانید چه تیم‌هایی سهمیه آسیا را می‌گیرند تا هفته پایانی باید صبر کنید. هرچند پرسپولیس با قهرمانی و قرار گرفتن در رده اول، اولین سهمیه آسیا را به نام خودش ثبت کرد، اما با نتایجی که در هفته بیست و نهم به دست آمد، تکلیف تیم‌های دوم و سوم جدول که آسیایی می‌شوند همچنان نامشخص است. استقلال، تراکتور، سپاهان و فولاد چهار تیمی هستند که از بین آن‌ها تنها دو تیم در پایان هفته آخر لیگ سهمیه آسیا را کسب خواهند کرد تا جنگ این چهار تیم برای رسیدن به دو سهمیه باقی مانده به دقیقه ۹۰ بکشد. استقلال با ۵۰ امتیاز و تفاضل گل ۲۱، تراکتور با ۵۰ امتیاز و تفاضل گل ۹، سپاهان با ۴۸ امتیاز و تفاضل گل ۱۷ و فولاد با ۴۸ امتیاز و تفاضل گل هشت، تیم‌های دوم تا پنجم جدول رده‌بندی لیگ برتر در پایان هفته بیست و نهم هستند که شانس آسیایی شدن را برای خود تا هفته آخر حفظ کرده‌اند.

در جمع تیم‌های بالای جدولی برای کسب سهمیه، تراکتور و سپاهان دو تیمی بودند که در هفته بیست و نهم توانستند با برد مقابل حریفان‌شان، امید خود را برای آسیایی شدن زنده کنند. تراکتور پس از سه مساوی متوالی در سه بازی اخیر، سرانجام در هفته بیست و نهم توانست طلسم تساوی‌هایش را بکشند و ماشین‌سازی را ۲ بر یک شکست دهد. با این پیروزی تراکتور ۵۰ امتیازی شد تا در حساس‌ترین هفته‌ها بتواند شانس آسیایی شدنش را بالا ببرد و فرصت‌سوزی‌های هفته‌های قبلی را تکرار نکند.

هفته بیست و نهم برای سپاهان هم خوش‌یمن بود و زردپوشان اصفهانی که تصور می‌شد دیگر شانس کمی برای آسیایی شدن دارند دوباره به زمین جنگ برای کسب سهمیه برگشته‌اند. آن‌ها پس از دو شکست متوالی در لیگ و یک باخت در جام حذفی که به جدایی امیر قلعه‌نویی ختم شد، در هفته بیست و نهم با هدایت تکسیرا، مربی برزیلی‌شان مقابل شهرخودور به میدان رفتند و توانستند در ورزشگاه نقش جهان به پیروزی ۲ بر صفر برسند و نوار باخت‌های‌شان را قطع کنند. سپاهان با این پیروزی ۴۸ امتیازی شد و با توجه به تفاضل گل بهتر نسبت به فولاد در رده چهارم قرار گرفت. حالا سپاهانی‌ها که جام حذفی را هم از دست داده‌اند، برای آسیایی شدن چشم‌انتظار لغزش استقلال و تراکتور دو تیم بالایی‌شان هستند.

برخلاف تراکتور و سپاهان که در هفته بیست و نهم توانستند با کسب سه امتیاز همچنان به آسیایی شدن امیدوار بمانند، استقلال و فولاد با تساوی مقابل تیم‌های رقیب فرصت‌سوزی کردند تا همه چیز برای کسب سهمیه آن‌ها به هفته آخر کشیده شود. استقلال برابر پیکان به تساوی یک – یک رضایت داد تا دومین مساوی متوالی‌اش را کسب کرده باشد. آبی‌ها با به دست آوردن تنها یک امتیاز، ۵۰ امتیازی شدند و تنها به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به تراکتور در رده دوم جدول قرار گرفته‌اند. البته آسیایی شدن استقلال در اختیار خودش است و آن‌ها با برد هفته آخر مقابل شاهین شهرداری بوشهر که سقوط کرده بدون توجه به سایر نتایج می‌توانند سهمیه آسیا را در دست‌شان داشته باشند. شاگردان مجیدی در جام حذفی با توجه به صعود به نیمه‌نهایی هم شانس آسیایی شدن دارند.

فولاد هم با جواد نکونام برخلاف چند هفته پیش که خوب نتیجه می‌گرفت در چهار بازی اخیر، سه مساوی کسب کرده تا شانس‌های این تیم اهوازی برای کسب سهمیه کمتر شود. فولادی‌ها این هفته برابر پارس جنوبی جم بدون گل مساوی کردند تا دو امتیاز حساس را از دست بدهند. فولاد با این مساوی ۴۸ امتیازی شد، اما به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به سپاهان در رده پنجم قرار گرفت. شاگردان نکونام نیز مانند سپاهان هرچند روی کاغذ همچنان شانس آسیایی شدن دارند، اما برد تیم‌های استقلال و تراکتور در هفته آخر دست این دو تیم را از رسیدن به سهمیه کوتاه خواهد کرد.

شهرخودرو هم که تا پیش از هفته بیست و نهم امیدوار به آسیایی شدن بود با نتایجی که این هفته رقم خورد، شانس آسیایی شدن خود را از دست داد. آن‌ها که با سهراب بختیاری‌زاده برخلاف دوران گل‌محمدی و مجتبی سرآسیایی نتوانسته‌اند خوب نتیجه بگیرند، این هفته به سپاهان باختند تا با ۴۵ امتیاز در رده ششم قرار بگیرند و رؤیای کسب دوباره سهمیه برای‌شان نقش برآب شود. آن‌ها در شش هفته اخیر بردی نداشته‌اند و با چهار مساوی و دو باخت پرونده آسیایی شدن‌شان بسته شده است.

حکایت کرونا و سقوط شاهین

همان‌طور که رقابت در بالای جدول برای کسب سهمیه آسیا داغ است در پایین جدول هم جنگ سقوط نکردن به حساس‌ترین روزهایش رسیده است. البته با نتایج هفته بیست و نهم تکلیف یکی از تیم‌های سقوط کرده مشخص شد و باخت ۳ بر یک شاهین شهرداری بوشهر مقابل صنعت نفت باعث شده این تیم با ۲۲ امتیاز قعرنشین لیگ نوزدهم باشد و تنها یک سال پس از صعود به لیگ برتر، دوباره در دسته اول برای صعود بجنگد. تیمی که کرونا که سبب جدایی میشو کریستیچوویچ، سرمربی موفق این تیم شد ضربه بزرگی به آن‌ها زد.

شاهینی‌ها پس از رفتن سرمربی کروات در شروع دوباره لیگ پس از کرونا با مهرداد کریمیان و در ادامه با مهدی پاشازاده در هشت بازی باقی مانده تا پایان لیگ چهار باخت، سه مساوی و تنها یک برد کسب کردند، نتایجی که حکم به سقوط این تیم داد. این در شرایطی است که قبل از کرونا، شاهینی‌ها با سرمربی کروات‌شان سه برد از چهار بازی به دست آورده بودند و به ماندن در لیگ امیدوار شده بودند.

با قطعی شدن سقوط شاهین شهرداری، یک تیم دیگر در هفته پایانی از بین پارس جنوبی ۲۷ امتیازی، ماشین‌سازی ۲۸ امتیازی، پیکان ۲۸ امتیازی و سایپا ۲۹ امتیازی به دسته اول سقوط خواهد کرد. چهار تیمی که در هفته بیست و نهم به جز ماشین‌سازی که به تراکتور باخت و وضعیتش سخت تر شد، پارس جنوبی، پیکان و سایپا هم با تساوی مقابل حریفان خود نتوانستند شانس ماندن‌شان را بیشتر کنند.

لینک پی دی اف گزارش در روزنامه جوان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد