Saeed Ahmadian Official Website
روزنامه نگار ورزشی
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱

نگاهی به اظهارات متناقض و خلاف‌گویی‌های مهدی تاج درباره قرارداد ویلموتس در یک برنامه تلویزیونی

دست خالی، روی زیاد!

مهدی تاج با اظهارات متناقض و خلاف‌گویی در جهت توجیه قرارداد فاجعه‌بار ویلموتس در برنامه تلویزیونی فوتبال برتر که تا بامداد سه‌شنبه طول کشید، نشان داد که دست او برای دفاع از این قرارداد خالی است.

دست خالی، روی زیاد!

سعيد احمديان/ روزنامه جوان- داستان ویلموتس و قرارداد پرحاشیه‌اش تمام شدنی نیست، قراردادی که آنقدر حرف و حدیث و جنجال در همین چند هفته اخیر داشته که مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال به عنوان مسئول اصلی این قرارداد که این روز‌ها خودش را مقابل حجم بالایی از انتقادات می‌بیند، پس از چند ماه سرانجام هفته گذشته سکوتش را شکست و در حالی که همچنان از رویارویی با رسانه‌های مستقل و منتقد فراری است در کمتر از چند روز دو بار در تلویزیون حضور پیدا کرد. اولین بار جمعه شب گذشته بود که تاج مقابل تریبون یک‌طرفه بخش خبری ۲۰:۳۰ تلویزیون که بیشتر شبیه یک رپرتاژ برای انداختن مسئولیت قرارداد به گردن وزارت ورزش بود ظاهر شد، بدون آنکه ذره‌ای نسبت به امضای قراردادی که به ترکمانچای معروف شده است، پشیمان باشد و بابت آن عذرخواهی کند. رئیس سابق فدراسیون فوتبال پس از اوج‌گیری دوباره انتقادات، دوشنبه شب هم به استودیوی برنامه فوتبال برتر تلویزیون رفت تا این روز‌ها بیشتر وقتش را در جام جم سپری کند.

توهین و کنایه برای فرار از پاسخگویی

هرچند دوشنبه شب محمدحسین میثاقی سعی کرد مانند علی رضوانی مجری اخبار ۲۰:۳۰ دست و پا بسته و همراه نشان ندهد، اما مهدی تاج با توجه به اینکه جواب قانع‌کننده‌ای برای ابهامات قرارداد ویلموتس نداشت با فرافکنی و بعضاً با کنایه و توهین از زیر بار پاسخگویی فرار کرد. او در اظهاراتی قابل تأمل، قرارداد با ویلموتس را یک قرارداد خیلی خوب و شاهکار خواند، بدون اینکه از حیف و میل بیت‌المال و پرداخت ۲ میلیون یورو از جیب کارگران به این مربی تنها برای یک ماه حضور در ایران احساس شرمندگی کند. حالا همه در انتظار ورود سریع و قاطعانه قوه قضائیه، نهاد‌های امنیتی و نظارتی به ماجرای پرونده ویلموتس هستند تا به تبانی، دلالی و حیف و میلی که از بیت‌المال در این قرارداد صورت گرفته و نمایندگان مجلس نیز آن را تأیید کرده‌اند، رسیدگی شود.

با این حال تاج در برنامه دوشنبه شب مانند همیشه صحبت‌های متناقضی را درباره قرارداد ویلموتس به عنوان توجیه بیان کرد که با اظهارات قبلی‌اش و همچنین واقعیت در تناقض بود. در ادامه این گزارش به بررسی چند نقل‌قول تاج درباره قرارداد ویلموتس پرداخته‌ایم که مغایر با اظهارات قبلی او است و نشان از دست خالی تاج در دفاع از قراردادی دارد که با توجه به شکایت ویلموتس و در صورت رأی فیفا باید علاوه بر ۲ میلیون یورویی که به این مربی پرداخت شده است، ۶ میلیون یوروی دیگر که معادل ۱۲۰ میلیارد تومان می‌شود از بیت‌المال به این مربی بلژیکی پرداخت شود، آن هم تنها برای کمتر از یک ماه حضور این مربی در ایران!

بازی با اعداد به سبک تاج

یکی از مهم‌ترین تناقضات گفته‌های مهدی تاج درباره قرارداد ویلموتس، نقل قول‌های او درباره رقم قرارداد این سرمربی بلژیکی است. او سال گذشته مدعی شده بود که رقم قرارداد ویلموتس زیر ۲ میلیون دلار است: «مبلغ ۳ میلیون دلار منتشر شده در خصوص رقم قرارداد کادر فنی تیم ملی را قاطعانه تکذیب می‌کنم. با منتشرکنندگان این شایعه برخورد قاطع صورت خواهد گرفت.» حالا پنج ماه بعد از آن صحبت‌ها، تاج می‌گوید قرارداد ویلموتس سالانه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو بوده که با پاداش‌ها و آپشن‌های در نظر گرفته شده به همان ۳ میلیون دلاری که سال گذشته آن را رد کرده بود، می‌رسد.

البته رئیس سابق فدراسیون فوتبال برای توجیه قرارداد فاجعه‌بار ویلموتس، ابایی از خلاف‌گویی درباره رقم قرارداد سرمربی بلژیکی پیش از آمدن به ایران هم ندارد. تاج دوشنبه شب برای توجیه پرداخت حداقل ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو به ویلموتس مدعی شد که این مربی در قراردادی که پیش از آمدن به ایران با ساحل عاج داشته است، یک میلیون و ۸۰۰ هزار یورو دریافت کرده و فدراسیون فوتبال هم با افزایش ۲۰ درصدی چنین رقمی را برای ویلموتس در نظر گرفته بود. این در شرایطی است که افرایش ۲۰ درصدی قرارداد مربی که در ساحل عاج تنها چند ماه دوام آورد و با کسب نتایج ضعیف اخراج شد و دو سال نیز خانه‌نشین بود با هیچ منطقی جور در نمی‌آید، مگر اینکه همانطور که یکی از نمایندگان مجلس اشاره کرده است پای دلالی و تبانی در این قرارداد در میان باشد. علاوه بر این به نوشته رسانه‌ها، قرارداد ویلموتس با ساحل عاج ۶۰۰ هزار یورو بوده و رقم سه برابری که تاج اعلام کرده است، صحت ندارد.

گوشت قربانی به نام کمیته فنی

یکی دیگر از تناقض‌های صحبت‌های تاج در برنامه دوشنبه شب، خلاف‌گویی او درباره نقش کمیته فنی در انتخاب ویلموتس است. تاج در برنامه فوتبال برتر برای اینکه دخالت وزارت ورزش و مرکز تجاری فرهنگی ایران و هلند در پیشنهاد دادن ویلموتس را رد کند، اعلام کرد که تصمیم نهایی را فدراسیون فوتبال و کمیته فنی گرفته‌اند: «وزیر پیشنهاد دادند و در نامه‌ای به من پاراف کردند و گفتند جهت اطلاع و بررسی. مرکز فرهنگی تجاری پیشنهاد می‌دهد، آنکه انتخاب می‌کند کمیته فنی است. بیش از شش، هفت نفر دیگر هم نامه زده بودند و پیشنهاد داده بودند و ایشان نیز برای من پاراف کرده بودند. نهاد تخصصی در انتخاب سرمربی قطعاً کمیته فنی است.»

ادعای تاج در شرایطی است که محمود یاوری، عضو سابق کمیته فنی فدراسیون فوتبال دیروز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس، نقش کمیته فنی در انتخاب ویلموتس را تکذیب کرد: «متأسفانه در کمیته فنی شاهد بودیم که انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌ها خارج از کمیته انجام می‌شد و من هم استعفا کردم. در انتخاب سرمربیان تیم ملی بزرگسالان مثل کی‌روش و ویلموتس این کمیته هیچ نقشی نداشت و دخالتی نیز نکرد.»

لينک پي دي اف گزارش در روزنامه جوان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد