Saeed Ahmadian Official Website
روزنامه نگار ورزشی
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷

افشای بخش‌های دیگری از قرارداد فاجعه‌بار ویلموتس و رد شدن ادعا‌های رئیس سابق فدراسیون فوتبال

اگر تاج، پينوکيو بود!

در حالی آخر هفته گذشته بخش‌های دیگری از قرارداد فاجعه‌بار ویلموتس منتشر شد که این افشاگری تمام ادعا‌های تاج درباره بستن یک قرارداد خوب و ارزان‌تر از کی‌روش را رد کرد.

اگر تاج، پينوکيو بود!

سعيد احمديان/ روزنامه جوان- شاید مهدی تاج این روز‌ها دعا می‌کند که کاش زمان در خرداد سال گذشته متوقف می‌ماند و به این روز‌ها نمی‌رسید، روز‌هایی که پس از امضای قرارداد با مارک ویلموتس سرش را بالا انداخت و با سینه‌ای سپر کرده از فتح‌الفتوحش گفت که یک مربی جوان را که تشنه موفقیت است روی نیمکت ایران نشانده، طوری که دیگر کسی سراغ کی‌روش را نخواهد گرفت که چرا بعد از هشت سال کار در ایران نگذاشتند بیشتر بماند. یک‌سال پس از این ادعاها، این روز‌ها از در و دیوار برای مهدی تاج می‌بارد. رئیس سابق فدراسیون فوتبال که بهمن‌ماه سال گذشته روی تخت بیمارستان نامه استعفایش را نوشت، این روز‌ها که زوایای جدیدی از قرارداد فاجعه‌بار ویلموتس رسانه‌ای می‌شود، سعی دارد خودش را بیشتر از رسانه‌ها پنهان کند و حتی نزدیک‌ترین مدیران به تاج هم خبری از او ندارند، طوری که به نظر می‌رسد تنها با ورود قوه قضائیه و سازمان بازرسی و احضار او به پای میز پاسخگویی، تاج آفتابی خواهد شد!

روی ترکمانچای را سفید کردند

یک‌سال پیش همه چیز از زمین تا آسمان در ماجرای ویلموتس و ایران فرق می‌کرد. سال گذشته در چنین روز‌هایی هواداران فوتبال خودشان را آماده تماشای اولین نمایش ایران با هدایت مارک ویلموتس می‌کردند؛ مصاف دوستانه با کره‌جنوبی که ۱۹ خرداد سال گذشته در سئول برگزار شد. اولین مسابقه‌ای که سرمربی بلژیکی روی نیمکت ایران نشست تا از ایران دوران پساکی‌روش رونمایی شود. سوت پایان این بازی با تساوی یک – یک زده شد تا کره‌ای‌ها در روز‌هایی که کی‌روش هم بالای سر ایران نبود، نتوانند تیم کشورمان را شکست دهند و رکورد یوز‌ها دست‌نخورده باقی بماند. حالا یک‌سال بعد از آن روز‌ها همه چیز زیر و رو شده، دیگر نه خبری از حضور ویلموتس است و نه آن چهره نجیبی که مهدی تاج از ویلموتس ساخته بود. مربی که رئیس سابق فدراسیون فوتبال پس از اعتراض نکردنش به عدم پرداخت قراردادش در چند ماه اول به او لقب نجیب داده بود.

حالا آن مربی نجیب هر روز که می‌گذرد بند‌های عجیب و غریب بیشتری از قرارداد سه ساله‌اش با ایران که به شش ماه نکشیده فسخ شد، منتشر می‌شود. در شرایطی که فدراسیون فوتبال با ادعای محرمانه بودن همچنان از زیر بار انتشار قرارداد ویلموتس طفره می‌رود، اما با گذشت شش ماه از رفتن سرمربی بلژیکی از ایران با افشای سریالی بند‌های قرارداد این مربی، مشخص شده که چه کلاهی بر سر فوتبال ایران رفته است و این مربی که تاج او را نجیب می‌نامید چطور توانسته با عقد یک قرارداد یک‌طرفه روی قرارداد ترکمانچای را هم سفید کند. قراردادی که امضای رئیس وقت فدراسیون ۵ ستاره را دارد و تاج باید نسبت به بند به بند این قرارداد و حیف و میل ۲ میلیون یورو از جیب کارگران و جریمه احتمالی ۶ میلیون یورویی که باید در صورت محکوم شدن فدراسیون فوتبال از بیت‌المال به ویلموتس پرداخت شود، پاسخگو باشد.

هر روز فاجعه‌بارتر از دیروز

پس از پرداخت ۲ میلیون یورو از بیت‌المال و جیب کارگران به ویلموتس بابت شش ماه که تنها ۳۰ روز آن را این مربی در ایران حضور داشت، آخر هفته گذشته بود که از بند‌های عجیب قرارداد ویلموتس در برنامه تلویزیونی ورزشگاه رونمایی شد، افشاگری که فاجعه‌بار بودن قرارداد ویلموتس را آشکارتر از همیشه کرده است. مهدی تاج همواره ادعا داشت که قراردادی به مراتب ارزان‌تر از کی‌روش با ویلموتس بسته است، حالا، اما با مشخص شدن پرداختی‌ها به ویلموتس در طول قرارداد سه ساله‌اش، قرارداد سرمربی بلژیکی به مراتب گران‌تر از کی‌روش بسته شده تا ادعای تاج نادرست از آب د‌رآید.

در قرارداد مارک ویلموتس آمده است که فدراسیون فوتبال ایران موظف است برای هر سال مبلغ ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو خالص به وی پرداخت کند. براساس این قرارداد مبلغ کل دریافتی ویلموتس از فدراسیون فوتبال ایران تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ۷ میلیون و ۸۷۵ هزار یورو خالص است که باید به صورت سالانه و هر سه ماه یک قسط به این مربی بلژیکی پرداخت شود. این قرارداد در حالی منعقد شد که کارلوس کی‌روش در چهار ساله دوم فعالیتش در تیم ملی ایران برای هر سال مبلغ یک میلیون و ۴۰۰ هزار یورو دریافت می‌کرد و قرارداد ویلموتس ۸۵۰ هزار یورو گران‌تر از قرارداد کی‌روش بسته شده است.

البته این تنها دریافتی ویلموتس نبود و در تبصره یک این بند از قرارداد آمده است که علاوه بر حقوق اشاره شده، فدراسیون متعهد می‌شود مبالغی را به‌عنوان پاداش به سرمربی پرداخت کند، یعنی مبلغ ۶ هزار یورو بابت هر برد و ۳ هزار یورو بابت هر تساوی در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ پرداخت می‌شود و مبلغ فوق باید قبل از مسابقه بعدی تیم ملی پرداخت شود!

علاوه بر این در تبصره دو این بند نیز آمده است: «فدراسیون باید ۱۰ درصد از مبالغ دریافتی از فیفا را به سرمربی ایران پرداخت کند.» با توجه به این بند هر بار که تیم در هر مرحله‌ای در آسیا یا جام جهانی شرکت کند، مبلغی به فدراسیون پرداخت می‌شود که پایین‌ترین سطح در آسیا ۱۰ میلیون دلار است، یعنی اگر تیم ملی با ویلموتس به جام جهانی می‌رفت، ۱۰ درصد از پاداش به او تعلق می‌گرفت و قرارداد او به ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو افزایش پیدا می‌کرد!

با توجه به این قرارداد، ویلموتس هیچ‌گونه مالیاتی را پرداخت نمی‌کرد و فدراسیون فوتبال باید آن را پرداخت می‌کرد. این در شرایطی بود که فدراسیون فوتبال در زمان مهدی تاج پرداخت مالیات بازیکنان و مربیان را در باشگاه‌ها ممنوع اعلام کرده بود.

لينک پي دي اف گزارش در روزنامه جوان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد